Kalp Krizi

Kalp Krizi

Soru: Kalp krizi nedir?

Cevap: Kalp krizi kalbi besleyen, kalbe kan götüren damarların tıkanmasıdır. Her organın çalışması için, enerjiye, beslenmeye ihtiyacı vardır. Kalbin de çalışması için gerekli olan, beslenmesini sağlayan kanı kalbe götüren damarlar koroner damarlardır. Bu damarların tıkanması sonucu tıpta
“ enfarktüs “ dediğimiz kalp krizi oluşur. Hangi koroner damar tıkanmışsa o damarın beslediği kalp bölgesi ölür, dolayısıyla ölü bölgedeki kalp kası kasılma görevini yapamaz hale gelir.

Soru: Kalp krizinin nedeni nedir?

Cevap: Kalbi besleyen koroner damarların duvarlarında kolesterol parçaları birikir. Damarları, kıvrımlı, elastik borular olarak düşünebiliriz. Damarların duvarında biriken bu kolesterol parçacıkları giderek büyüdüğünde, damar iç yüzeyini, kubbecik, tepecik biçiminde damarın içine iten ve dolayısıyla damarı daraltan, daralmış bölgeden daha az miiktarda kan geçmesine neden olan “plak” dediğimiz oluşumlar oluşur. Zamanla plak büyüyünce üstündeki damar iç yüzey örtüsü çatlar. Vücütta damar iç yüzeyi bütünlüğünde bir bozulma olunca vücut tamir amaçlı oraya kan hücreleri biriktirir ve orada pıhtı, tıkaç oluşur ve bu da daralmış damarı tıkar. Kalp krizinin nedeni bu tıkanmadır.

Soru: Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Cevap: Kalp krizi genellikle göğsün ortasında, hastanın parmak ucuyla değil elinin ayasıyla işaret ettiği, baskı, yanma, ağırlık hissi, ayva yemiş gibi bir his, mengeneyle sıkılma hissi gibi bir ağrı hissetmesidir. Bu ağrı sol kola, çeneye, dile, dişe yayılabilir. Her iki kolda ağırlık hissine neden olabilir. Uyuşma yapabilir. Terleme, bulantı, kusma ağrıya eşlik edebilir.

Soru: Risk faktörleri nelerdir?

Cevap: Kalp krizine zemin hazırlayan, neden olan faktörlere, etkenlere biz “iskemik kalp kastalığı risk faktörleri” diyoruz. Bunlar hipertansiyon, sigara kullanmak, şişmanlık, hareketsizlik, şeker hastalığı, kan kolesterol yüksekliği, iyi kolesterol düşüklüğü, ailesinde koroner kalp hastalığı bulunması, yaş, erkek olmak.

Soru: Risk faktörleri nasıl tespit edilir?

Cevap: Hipertansiyon 40 yaşından sonra 6 ayda bir tansiyon ölçtürmek, kan şekeri, kan yağ düzeylerine baktırmak, kilo kontrolu yapmak suretiyle risk faktörleri tespit edilir.

Soru: Kalp krizinden nasıl korunulabilir?

Cevap: Kalp krizinden değiştirebileceğimiz risk faktörlerini değiştirerek korunabiliriz. Sigarayı içmemek, içiyorsak mutlaka bırakmak, sigara içenlerle aynı ortamda bulunmamak gerekir. Tuzlu yiyeceklerden kaçınmak, ideal kiloda olmak için gayret etmek, en az haftada 3 kez 40-50 dakika veya hergün 30 dakika yürüyüş yapmak bizi koroner kalp hastalığı risk

faktörleri olan hipertansiyondan şeker hastalığından, kan kolesterol yüksekliğinden, şişmanlıktan koruyacaktır. Tansiyon yüksekliğimiz varsa tansiyonun ilaç kullanarak ayarlı duruma getirilmesi, kan şekeri yüksekse iyi takip ettirerek şeker düzeyinin açlık ve tokluk olarak ayarlı olması, kolesterol yüksekliği varsa ilaçla diyetle mutlaka ayarlanması, kilo varsa ideal kiloya inilmesi, stresten kaçınılması gibi önlemlerle kalp krizinden korunulabilir.

Soru: Kalp krizi nasıl tedavi edilir?

Cevap: Kalp krizi mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Koroner damarları tıkayan pıhtıyı eriten , kan sulandırıcı ilaçlar, ağrı başlangıcından itibaren ilk 6 saatte çok daha etkili ilaçlardır. Bunlar kullanılabilir. Hasta daha erken başvurmuşsa koroner angio ve balon, stent gibi uygulamalarla da tedavi edilebilir. Yani iyi tedavi için hastanın hastaneye erken başvurması çok önemlidir. İnsanlar evde 300 mg. Aspirin bulundurabilirler ve kalp krizi belirtileri olduğunda Aspirin çiğneyerek hemen hastaneye gelebilirler. Kalp krizi tedavisi bitip hastaneden taburcu olan hastanın bir daha kriz geçirmemesi için ömür boyu risk faktörleri ile mücadeleye devam etmesi ve hekimin önerdiği ilaçları kullanması ve şikayeti olmasa bile en geç 6 ayda bir, tercihen 3 ayda bir doktora muayene olması gereklidir.

Soru: Kalp krizi geçirmiş hastalara ilave edeceğiniz başka öneri olabilir mi?

Cevap: Daha önce söylediklerime ilave olarak soğuk havadan kendilerini korumalarını öneririm. Yokuş, soğuk hava ve yük yaşımak kalp krizini tetikleyebilir. Tok karnına yapılan hareketler sakınca yaratabilir. Yanlarında Aspirin ve dil altı haplarını taşımalarını tavsiye ederim.

“Bu yazı Hasan Deniz’in,  Ayşen Helvacı’yla yaptığı kalp krizi ile ilgili 2010 yılında Arnavutköy Meydan Gazetesi’nde yayımlanan röportajı’ndan alınmıştır.”

Comments are closed.